Chromium(III) nitrate nonahydrate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7789-02-8 |
| Catalog number: | R003OW5,500g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | Cr(NO3)3 · 9H2O |
| Molar weight: | 400.15 |
| Storage: | +20°C |
| Package group: | III |
| UN-no: | 2720 |
| ADR: | true |
