Iron(II) sulfate heptahydrate (1 x 1000 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 1000 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7782-63-0 |
| Catalog number: | R003R1J,1000g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | FeO4S · 7H2O |
| Molar weight: | 278.02 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-753-5 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Iron(II) sulfate heptahydrate (1 x 500 g)
- CAS: 7782-63-0
- Cat. No.: R003R1J,500g
price excl. vat
€ 98,83
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

