Potassium Sulfate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7778-80-5 |
| Catalog number: | R003TXC,500g |
| Molar formula: | K2SO4 |
| Molar weight: | 174.27 |
| Storage: | +20°C |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Potassium Sulfate (1 x 1 kg)
- CAS: 7778-80-5
- Cat. No.: R003TXC,1kg
price excl. vat
€ 123,66
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium Sulfate (1 x 100 g)
- CAS: 7778-80-5
- Cat. No.: R003TXC,100g
price excl. vat
€ 98,93
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

