Copper sulfate pentahydrate (1 x 25 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 25 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7758-99-8 |
| Catalog number: | R0034MN,25g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | CuSO4 · 5H2O |
| Molar weight: | 249.68 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-847-6 |
| Package group: | III |
| UN-no: | 3077 |
| ADR: | true |
Alternative products
Copper sulfate pentahydrate (1 x 500 g)
- CAS: 7758-99-8
- Cat. No.: R0034MN,500g
price excl. vat
€ 117,38
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Copper sulfate pentahydrate (1 x 100 g)
- CAS: 7758-99-8
- Cat. No.: R0034MN,100g
price excl. vat
€ 105,02
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

