Potassium bromide (1 x 1000 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 1000 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7758-02-3 |
| Catalog number: | R00GFRG,1000g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | KBr |
| Molar weight: | 119.01 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-830-3 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Potassium bromide (1 x 500 g)
- CAS: 7758-02-3
- Cat. No.: R00GFRG,500g
price excl. vat
€ 142,09
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium bromide (1 x 100 g)
- CAS: 7758-02-3
- Cat. No.: R00GFRG,100g
price excl. vat
€ 98,84
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

