Sodium sulfite (1 x 5000 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 5000 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 7757-83-7 |
| Catalog number: | R0036IA,5000g |
| H-phrases: | EUH031 Releases toxic gas on contact with acids. |
| Molar formula: | Na2SO3 |
| Molar weight: | 126.04 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-821-4 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Sodium sulfite (1 x 500 g)
- CAS: 7757-83-7
- Cat. No.: R0036IA,500g
price excl. vat
€ 98,84
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Sodium sulfite (1 x 1000 g)
- CAS: 7757-83-7
- Cat. No.: R0036IA,1000g
price excl. vat
€ 117,38
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

