Methylene Blue (1 x 25 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 25 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 61-73-4 |
| Catalog number: | R00359H,25g |
| H-phrases: | EUH210 A safety data sheet is available on request. |
| Molar formula: | C16H18ClN3S |
| Molar weight: | 319.85 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 200-515-2 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Methylene Blue (1 x 50 g)
- CAS: 61-73-4
- Cat. No.: R00359H,50g
price excl. vat
€ 117,36
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Methylene Blue (1 x 5 g)
- CAS: 61-73-4
- Cat. No.: R00359H,5g
price excl. vat
€ 92,65
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

