(5-Hydroxy-6-methylpyridine-3,4-diyl)dimethanol hydrochloride (1 x 100 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 100 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 58-56-0 |
| Catalog number: | R00IABD,100g |
| Molar formula: | C8H11NO3 · HCl |
| Molar weight: | 205.64 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 200-386-2 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
(5-Hydroxy-6-methylpyridine-3,4-diyl)dimethanol hydrochloride (1 x 50 g)
- CAS: 58-56-0
- Cat. No.: R00IABD,50g
price excl. vat
€ 117,36
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
(5-Hydroxy-6-methylpyridine-3,4-diyl)dimethanol hydrochloride (1 x 25 g)
- CAS: 58-56-0
- Cat. No.: R00IABD,25g
price excl. vat
€ 98,83
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

