Histamine Dihydrochloride (1 x 25 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 25 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 56-92-8 |
| Catalog number: | R003500,25g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | C5H9N3 · 2HCl |
| Molar weight: | 184.07 |
| Storage: | +4°C |
| EC-no: | 200-298-4 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Histamine Dihydrochloride (1 x 50 g)
- CAS: 56-92-8
- Cat. No.: R003500,50g
price excl. vat
€ 154,58
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Histamine Dihydrochloride (1 x 10 g)
- CAS: 56-92-8
- Cat. No.: R003500,10g
price excl. vat
€ 98,93
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

