Magnesium carbonate hydroxide hydrate (1 x 250 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 250 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 39409-82-0 |
| Catalog number: | R003REM,250g |
| Molar formula: | MgCO3 |
| Molar weight: | 84.31 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 235-192-7 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Magnesium carbonate hydroxide hydrate (1 x 500 g)
- CAS: 39409-82-0
- Cat. No.: R003REM,500g
price excl. vat
€ 111,21
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

