Retinoic acid (1 x 1 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 1 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 302-79-4 |
| Catalog number: | R00I5O2,1g |
| Molar formula: | C20H28O2 |
| Molar weight: | 300.44 |
| Storage: | -20°C |
| EC-no: | 206-129-0 |
| UN-no: | 3077 |
| ADR: | true |
Alternative products
Retinoic acid (1 x 5 g)
- CAS: 302-79-4
- Cat. No.: R00I5O2,5g
price excl. vat
€ 135,92
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Retinoic acid (1 x 25 g)
- CAS: 302-79-4
- Cat. No.: R00I5O2,25g
price excl. vat
€ 252,26
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Retinoic acid (1 x 10 g)
- CAS: 302-79-4
- Cat. No.: R00I5O2,10g
price excl. vat
€ 191,51
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

