Potassium Bicarbonate (1 x 1000 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 1000 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 298-14-6 |
| Catalog number: | R0035I6,1000g |
| Molar formula: | KHCO3 |
| Molar weight: | 100.12 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 206-059-0 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Potassium Bicarbonate (1 x 25000 g)
- CAS: 298-14-6
- Cat. No.: R0035I6,25000g
price excl. vat
€ 595,63
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium Bicarbonate (1 x 500 g)
- CAS: 298-14-6
- Cat. No.: R0035I6,500g
price excl. vat
€ 92,74
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium Bicarbonate (1 x 100 g)
- CAS: 298-14-6
- Cat. No.: R0035I6,100g
price excl. vat
€ 92,74
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

