Potassium hydrogenphosphate trihydrate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 16788-57-1 |
| Catalog number: | R001XOL,500g |
| Molar formula: | K2HPO4 · 3H2O |
| Molar weight: | 228.23 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-834-5 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Potassium hydrogenphosphate trihydrate (1 x 10000 g)
- CAS: 16788-57-1
- Cat. No.: R001XOL,10000g
price excl. vat
€ 358,61
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

