Lithium Chloride Hydrate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 16712-20-2 |
| Catalog number: | R001X5H,500g |
| Molar formula: | LiCl . H2O |
| Molar weight: | 60.41 |
| Storage: | +20°C |
| ADR: | request |
Alternative products
Lithium Chloride Hydrate (1 x 25 g)
- CAS: 16712-20-2
- Cat. No.: R001X5H,25g
price excl. vat
€ 92,67
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Lithium Chloride Hydrate (1 x 100 g)
- CAS: 16712-20-2
- Cat. No.: R001X5H,100g
price excl. vat
€ 123,56
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

