Potassium ferrocyanide trihydrate (1 x 100 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 100 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 14459-95-1 |
| Catalog number: | R001JT0,100g |
| H-phrases: | EUH032 Releases a highly toxic gas on contact with acids. |
| Molar formula: | K4Fe(CN)6 · 3H2O |
| Molar weight: | 422.39 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 237-722-2 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Potassium ferrocyanide trihydrate (1 x 10 g)
- CAS: 14459-95-1
- Cat. No.: R001JT0,10g
price excl. vat
€ 92,65
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium ferrocyanide trihydrate (1 x 500 g)
- CAS: 14459-95-1
- Cat. No.: R001JT0,500g
price excl. vat
€ 105,00
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Potassium ferrocyanide trihydrate (1 x 25 g)
- CAS: 14459-95-1
- Cat. No.: R001JT0,25g
price excl. vat
€ 92,65
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

