Phytic Acid Sodium (1 x 100 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 100 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 14306-25-3 |
| Catalog number: | R003UDQ,100g |
| Molar formula: | C6H12O24P6 · xNa · yH2O |
| Molar weight: | 600.00 (anhydrous free acid) |
| Storage: | -20°C |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Phytic Acid Sodium (1 x 5 g)
- CAS: 14306-25-3
- Cat. No.: R003UDQ,5g
price excl. vat
€ 98,93
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Phytic Acid Sodium (1 x 25 g)
- CAS: 14306-25-3
- Cat. No.: R003UDQ,25g
price excl. vat
€ 105,11
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

