Sodium Formate (1 x 100 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 100 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 141-53-7 |
| Catalog number: | R001FQL,100g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | NaOOCH |
| Molar weight: | 68.01 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 205-488-0 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Sodium Formate (1 x 25 g)
- CAS: 141-53-7
- Cat. No.: R001FQL,25g
price excl. vat
€ 86,49
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Sodium Formate (1 x 500 g)
- CAS: 141-53-7
- Cat. No.: R001FQL,500g
price excl. vat
€ 98,84
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Sodium Formate (1 x 1000 g)
- CAS: 141-53-7
- Cat. No.: R001FQL,1000g
price excl. vat
€ 111,21
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

