Zinc sulfide (1 x 25 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 25 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 1314-98-3 |
| Catalog number: | R000W3O,25g |
| H-phrases: | EUH031 Releases toxic gas on contact with acids. |
| Molar formula: | ZnS |
| Molar weight: | 97.43 |
| Storage: | +20°C |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Zinc sulfide (1 x 500 g)
- CAS: 1314-98-3
- Cat. No.: R000W3O,500g
price excl. vat
€ 216,40
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Zinc sulfide (1 x 100 g)
- CAS: 1314-98-3
- Cat. No.: R000W3O,100g
price excl. vat
€ 129,84
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

