Nickel(II) sulfate hexahydrate (1 x 25 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 25 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 10101-97-0 |
| Catalog number: | R0003II,25g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | NiSO4 · 6H2O |
| Molar weight: | 262.86 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 232-104-9 |
| Package group: | III |
| UN-no: | 3077 |
| ADR: | true |
Alternative products
Nickel(II) sulfate hexahydrate (1 x 500 g)
- CAS: 10101-97-0
- Cat. No.: R0003II,500g
price excl. vat
€ 148,18
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Nickel(II) sulfate hexahydrate (1 x 200 g)
- CAS: 10101-97-0
- Cat. No.: R0003II,200g
price excl. vat
€ 129,65
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Nickel(II) sulfate hexahydrate (1 x 100 g)
- CAS: 10101-97-0
- Cat. No.: R0003II,100g
price excl. vat
€ 104,96
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

