Calcium Sulfate Dihydrate (1 x 100 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 100 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 10101-41-4 |
| Catalog number: | R0003IW,100g |
| Molar formula: | CaSO4 · 2H2O |
| Molar weight: | 172.17 |
| Storage: | +20°C |
| ADR: | request |
Alternative products
Calcium Sulfate Dihydrate (1 x 1 kg)
- CAS: 10101-41-4
- Cat. No.: R0003IW,1kg
price excl. vat
€ 98,81
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Calcium Sulfate Dihydrate (1 x 500 g)
- CAS: 10101-41-4
- Cat. No.: R0003IW,500g
price excl. vat
€ 92,63
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

