Calcium chloride (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 10043-52-4 |
| Catalog number: | R0001Z2,500g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | CaCl2 |
| Molar weight: | 110.99 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 233-140-8 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Calcium chloride (1 x 1000 g)
- CAS: 10043-52-4
- Cat. No.: R0001Z2,1000g
price excl. vat
€ 116,90
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

