Magnesium sulfate heptahydrate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 10034-99-8 |
| Catalog number: | R0001NV,500g |
| Molar formula: | MgSO4 · 7H2O |
| Molar weight: | 246.48 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-298-2 |
| ADR: | not hazardous |
Alternative products
Magnesium sulfate heptahydrate (1 x 10000 g)
- CAS: 10034-99-8
- Cat. No.: R0001NV,10000g
price excl. vat
€ 495,28
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

