Stannous chloride dihydrate (1 x 500 g)
| Manufacturer: |
![]() |
|---|---|
| Amount: | 500 g |
| Number of items in the package: | 1 |
| CAS/ID No.: | 10025-69-1 |
| Catalog number: | R0001DR,500g |
| Danger level: |
|
| Molar formula: | SnCl2 · 2H2O |
| Molar weight: | 225.63 |
| Storage: | +20°C |
| EC-no: | 231-868-0 |
| Package group: | III |
| UN-no: | 3260 |
| ADR: | true |
Alternative products
Stannous chloride dihydrate (1 x 5 g)
- CAS: 10025-69-1
- Cat. No.: R0001DR,5g
price excl. vat
€ 98,52
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Stannous chloride dihydrate (1 x 100 g)
- CAS: 10025-69-1
- Cat. No.: R0001DR,100g
price excl. vat
€ 123,15
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity
Stannous chloride dihydrate (1 x 25 g)
- CAS: 10025-69-1
- Cat. No.: R0001DR,25g
price excl. vat
€ 98,52
Industrial quantities of substances at a discounted price
Ask for a larger quantity

